رفتن به مطلب

4 نکته برای افزایش سرعت پرستاشاپ

B.A.H.M.A.N

پست های پیشنهاد شده

موضوع : 4 نکته مهم در افزایش سرعت پرستاشاپ

نویسنده : برایان شاو

ترجمه : b.a.h.m.a.n ( ترجمه خلاصه با زبان ساده + مخلفاتی که اضافه کرده ام :D )

فکر میکنید پرستاشاپ شما از اونی که باید باشه خیلی کند تره ؟! ایا مشتریان شما از زمان لود بیش از اندازه سایت شما گلایه مند هستند ؟

در جهان تجارت الکترونیک سرعت فروشگاه مسئله بسیار مهمی است که به صورت مستقیم روی کسب و کار شما تاثیر می گذارد . فروشگاه های سریع

مشتریان شما را شگفت زده میکنند و با ایجاد راحتی و صرفه جویی در زمان ، کسب و کار شما را رونق میبخشد ، از طرف دیگر فروشگاه های کند و پر حجم ، علاوه بر اینکه هزینه و زمان مشتری را هدر میدهند ، باعث ایجاد حس تنفر ، بی حوصلگی و در نهایت باعث ترک سایت شما توسط مشتریان خواهد شد . مشتری میگوید چرا از یک فروشگاه که زمان لود هر صفحه 10 ثانیه طول بکشد خرید کنم ؟! میرم و از فروشگاهی که 3 ثانیه لودش طول میکشه خرید میکنم !! :D

به این موضوع خوب فکر کنید ، وقتی مشتری از سایت شما خارج میشه ، شما نمیتونید بفروشین ، این فرایند بسیار ساده ای هستش و نیاز به درک خاصی نداره . اما شماباید چیکار کنید تا بتونید جلوی خروج مشتری رو از سایتتون بگیرین ؟ خوب من در اینجا 4 روش مهم و اساسی رو مطرح میکنم :

1 - هاست خوب ، هاستی خوب است که خوب ببوید نه آنکه هاست فروش یا فروم ها یا اشخاص مختلف ببویانند !!!

مسئله هاست بسیار بسیار بسیار مهم و مسئله بزرگ و بسیار خطرناکیست! شما باید خودتون رو آماده کنید تا برای هاست خوب پول پرداخت کنید ، باید دستتون بره تو جیبتون و بیرون بیاد ( اونم پر نه خالی :) ) اینترنت ما پر هست از صد ها شرکتی که هاست های مختلف با رنگ های جورواجور و اسم های مختلف و طعم های توت فرنگی و وانیلی و آناناس و ... ارائه میدن . :shy:

اما باید بدونید اکثر این هاست ها برای شروع یک کسب و کار آنلاین مخصوصا فروشگاه ، اصلا مناسب نیستند .

شما تصور کنید که هاستتون به مانند یک موتر هستش ، هر چه موتور قویتر باشه ، سایتتون سریعتر میشه . مثلا صفر تا صد پیکان خدابیامرز خودمون چنده ؟ شاید 13 ثانیه یا بیشتر ، حالا صفر تا صد لامبورگینی چنده ؟ شاید سه ثانیه یا حتی کمتر !!

یک مثال ساده میزنم که همه کاربرا متوجه بشن : در گشت و گذاری که تو این سایت های هاستینگ دارم میبینم که مثلا زده هاست لینوکس 200 مگابایتی اشتراکی سالانه 15 هزار تومان !! الان خیلی از کاربران پرستاشاپ از این نوع هاست دارن استفاده میکنن ، حالا بیایید از دید دیگری این موضوع رو بررسی کنیم :

هاست لینوکس یکساله 200 مگابایتی = 15 هزار تومان یعنی در هر ماه 1250 تومن !! :( 1250 تومن پول تو جیبی یک پسر بچه 7 ساله در یک روز هستش ! طرفای ما اینجوری هستش ، تهران رو نمیگم که بچه ها ی دو سه ساله هزینه چیپسی که هر روز میخورن شاید 5 هزار تومان هم بیشتر باشه :D حالا خودتون قضاوت کنید ، این شرکتی که هر ماه از شما 1250 تومن میگیره و بهتون هاست میده ، چطور پس سود میکنه ؟

خیلی ساده به جای اینکه در هر سرور 50 تا سایت رو قرار بده و از هر کدوم 4000 تومان در ماه بگیره ، برای سود بیشتر و تبلیغات و جذب مشتری میاد رو هر سرور 300 تا سایت میذاره و از هر کدوم 1250 تومن ماهانه میگیره . و نتیجش این میشه سرعت و کیفیت سایت شما که رو این سرور هست 600 درصد افت کنه . نتیجه نهایی این میشه که بعد دو سه ماه کاسه کوزتون رو جمع میکنید و فروشگاه رو میبندید.

پس اگه میخواین یک کسب و کار اصولی و واقعی راه اندازی کنید ، طوری که ازش نون گیرتون بیاد و درآمد داشته باشین به فکر هاست مناسب و خوب باشین . والا اگه میخواین دو سه تا محصول بذارین و بعد چند ماه فروشگاه رو جمع کنید همین هاست های 1000 تومنی در ماه هم زیاده واستون .

2 - ماژول های اضافی و به درد نخور و اونایی که استفاده نمیکنید غیرفعال کنید ( کاری که 99 درصد کاربرا نمیکنن )

وقتی پرستاشاپ رو نصب میکنید بیش از 310 امکان و قابلیت در اختیار شما قرار میگیره ، اما همه این 310 قابلیت مال همه شما نیست !! وخیلی هاشون به درد فروشگاه شما نمیخوره وبلا استفاده هستند .

پیشنهاد میشه ( اکیدا ) بعد از نصب پرستاشاپ به سراغ بخش ماژول ها برین و به ماژول های بلااستفاده که موقع نصب پرستاشاپ اتوماتیک فعال میشن رو به خط کنید و یکی یکی همشونو حذف کنید ( حف نصب )

به زبان ساده تر به ماژول های بلااستفاده بگین که هر چه زودتر با پای خودشون از پرستاشاپ شما برن بیرون وگرنه خونشون گردن خودشونه :shy:

یه مثال ساده میزنم خوب متوجه بشین :

وقتی برای اولین بار ویندوز نصب میکنید و هیچ نرم افزاری روش نصب نیست ، ویندوز خیلی سریع بالا میاد و زود آماده به کار میشه ، اما وقتی فتوشاپ و کورل و برنامه های مختلف روش نصب میکنید موقع باز کردن ویندوز وقتی میخواد وارد دسکتاپ بشه زمان بیشتری میبره ، بعضی وقتا اگه startup ویندوز رو مدیریت نکنید بدجوری حال آدمو میگیره و علف زیر پا سبز میشه . :P

پرستاشاپ هم همینطوریه و هر ماژولی وقتی نصب میشه زمان لود رو افزایش میده ، حدودا 25 تا ماژول رو خیلی راحت میتونید حذف کنید که به دردنمیخورن ، هر ماژول جدیدی هم که نصب میکنید اول فکر کنید ارزشش رو داره با نصبش سایت رو سنگین کنید یا نه .

3 - تمامی ماژول های آمار پرستاشاپ رو غیرفعال کنید !! به هیچ کدوم رحم نکنید

پرستاشاپ فروشگاه ساز بزرگیه و قسمت آمار داخلی دقیقی هم داره ، اما این قسمت برای هاست های اشتراکی واقعا کشنده و دردسر سازه ، پیشنهاد میشه تمامی ماژو های بخش آمار رو غیرفعال کنید . حالا شاید بپرسین چطوری آمار فروشگاه رو داشته باشم ؟!

خوب اینم راهکار خوبی داره که بهتون میگم : از گوگل آنالیتکز + Jirafe استفاده کنید . jirafe ماژول رایگانی هست که میتونید ازش استفاده کنید و بدون فشار به سرور و پایین آوردن سرعت سایتتون آمار دقیقی از فروشگاهتون داشته باشین . این موضوع خیلی رو سرعت سایتتون تاثیر داره .

4 - سایت خودتون رو بهینه کنید ، بهینه کنید ، بهینه کنید

پرستاشاپ گزینه هایی برای بهینه سازی در مدیریت داره ، اما اونا کافی نیستند ، شما باید سعی کنید قالبتون رو در کمترین حجم و بیشترین سرعت بهینه نمایید ، برای تست سرعت و کیفیت قالب و سایتتون هم میتونید از page speed گوگل استفاده کنید یا از سایت gtmetrix.com که سایتتون رو چک میکنن و پینشهاداتی برای بهبود ارائه میدن . البته اکثر این پیشنهادات رو خودتون نمیتونید انجام بدین چون نیاز به تغییرات اساسی در قالب خواهد داشت . که پیشنهاد میشه بدین یک طراح خوب واستون چک کنه و سایتتون رو بهینه کنه .

دوستان این مطلب کار اقای برایان شاو از انجمن پرستاشاپ بود که با کمی تغییر و اضافه کردن تجربیات خودم خدمتتون تقدیم کردم و اگه غلط املایی وجود داشت بسیار عذر میخوام و اگه از شوخی های بی مزه ای هم که برای گرم کردن و روح بخشیدن به مطلب استفاده کردم خوشتون نیومد بازم شرمنده :shy:

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

سلام

من ماژول jirafe رو دانلود کردم روی 1.4.9 هم از سربرگ ماژولها از روی سیستم از طریق "افزودن یک ماژول از رایانه‌ی من" بارگزاری کردم و پیغام سبز رنگ صحیح انجام شدنش رو هم داد ولی اصلاً اثری از آثارش نیست!

از طریق اف تی پی هم آپلود کردم بازم دیده نمیشه.

بهمن جان خودت تست کردی؟ توی کدوم بخش توی سربرگ ماژولها میره؟ من دونه دونه رو بررسی کردم اصلاً نیستش.

لینک به دیدگاه

آخه تو توضیحاتش دیدم نوشته از 1.4 تا 1.5.3 ساپورت میکنه.

Compatibility

PrestaShop v1.4.0.0 - v1.5.3.1

ولی احتمالاً مشکلش همین ناسازگاریه.

البته من از آمارگیر گوگل و statcounter استفاده میکنم و تمام نیازهامو پاسخ گو هستن. فقط میخواستم ماژول رو تست کنم.

لینک به دیدگاه

• 1 year later...

با سلام و احترام

اون ماژول jirafe را چطوری میتونم دانلود کنم وارد لینکش میشم اما جایی برای دانلود نداره

ماژول statcounter که دوستون عرض کردن چطور؟

با تشکر

لینک به دیدگاه

• 1 month later...

با تشکر از دوستان گرامی

میخواستم بدونم دقیقاً روی هاست چه افزونه ها و گزینه هایی باید فعال باشن

چون در هر تاپیک تعدادیش رو نوشته

اگر همه افزونه ها و تابع های مورد نیاز هاست برای پرستا شاپ را یکجا بفرمایید ممنون میشم

لینک به دیدگاه

با سلام

از دوستان عزیز ممنون میشم به سوالات قبلی پاسخ بدند

برای غیر فعال کردن تمامی ماژول های آماری پرستا شاپ و حذف نصب ممنون میشم یک ماژول کامل آمار و سبک برای پرستا 1.5 قرار بدید

با احترام

لینک به دیدگاه

چیزای خاصی نیاز نیست تو هاست فعال باشه ، تو یه تاپیک قبلا در مورد اینکه چه ملزومات اولیه ای نیازه مطالبی نوشته بودم ، موضوع سوالتون خارج از موضوع این تاپیک هست و بهتره در جای خودش مطرح کنید .

لینک به دیدگاه

چیزای خاصی نیاز نیست تو هاست فعال باشه ، تو یه تاپیک قبلا در مورد اینکه چه ملزومات اولیه ای نیازه مطالبی نوشته بودم ، موضوع سوالتون خارج از موضوع این تاپیک هست و بهتره در جای خودش مطرح کنید .

ممنونم از لطف شما

فقط در مورد ماژول آمار که خدمتتون عرض کردم ممنون میشم راهنمایی کنید.اگر تاپیک خاصی داره بفرمائید اونجا مطرح کنم

با احترام

لینک به دیدگاه

با سلام

ممنون میشم یک ماژول سبک آمار که جاگزین تمام ماژول های آماری پرستا شاپ بشه معرفی کنید

که ما تمامی ماژول های آمار فعلی رو غیر فعال کنیم تا منابع سرور کمتر مصرف بشه

لینک به دیدگاه

چنین چیزی وجود نداره ،داشت میگفتیم :) یه ماژول قبلا بود به اسم jirraf که نمیدونم الانم هست یا نه ، اما هیچ چیزی جایگزین ماژول های آماری پرستاشاپ نمیشه ، چون هر ماژول آمار پرستاشاپ اطلاعات خاصی رو میده بهتون .

لینک به دیدگاه

ماژول گوگل آنالایتیک موجوده که جایگزین بسیاری از ماژول ها میشه

اما پیکربندیش قدری سخت هست و باید با فی٭لتر شکن وارد این ابزار گوگل بشید

Sent from my Xperia using Tapatalk pro

لینک به دیدگاه

ماژول گوگل آنالایتیک موجوده که جایگزین بسیاری از ماژول ها میشه

اما پیکربندیش قدری سخت هست و باید با فی٭لتر شکن وارد این ابزار گوگل بشید

Sent from my Xperia using Tapatalk pro

با تشکر دانوش جان

اگر زحمت بکشید لینک دانلود ماژول رو بذارید ممنون میشم

لینک به دیدگاه

• 1 year later...

پرسشی خدمت دوستان

1- در صورت حذف کامل یک ماژول در آینده اگر نیاز به اون ماژول بود می شه به سادگی اون ماژول رو از جایی دانلود و نصب کرد؟

2- غیر فعال کرن ماژول ها هم روی سرعت سایت تاثیرگذار هست یا حتما باید ماژول حذف نصب بشه؟

لینک به دیدگاه

1. اگر منظورتون ماژول های پیش فرض پرستاست که بله میشه اگر نه باید از اون جایی که ماژول رو تهیه کردید سوال کنید

2. روی سرعت لود تاثیر میذاره اما همچنان اطلاعاتش در دیتابیس میمونه

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

در حال بارگذاری

• کاربران آنلاین در این صفحه

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.

• اضافه کردن...