رفتن به مطلب

موارد نقض حقوق طراحان

moghimi

پست های پیشنهاد شده

با سلام به دوستان طراح سایت و قالب و ماژول

یه تاپیک آقا بهمن زده بودن در رابطه با فروش غیر قانونی قالبهای طراحی شده ایشون که ظاهراً فروشنده علیرغم تذکر آقا بهمن ، گوشش شنوا نبوده

حالا برای رفع این مشکلات و موارد مشابه با تعدادی از وکلای پایه 1 مشورت کردیم ( البته اگه بشه اسمش رو گذاشت تخصص، کارشناس ارشد حقوق خصوصی ام) تا پیگیری موارد نقض حقوق کپی رایت رو خیلی آسان تر کنیم، تا طراح علاوه بر ضرری که از نقض حقوق اش متحمل شده، هزینه های اضافی دیگه و زمانش رو از دست نده

برای همین می تونم بگم 60 درصد تمام دغدغه های طراح رو، تمهیداتی بسیار آسون براش پیش بینی کردیم که با صرف وقت چند روزه می تونه، جبران خسارت مادی رو به عمل بیاره

ولی از اونجا که بنده طراح سایت و ماژول و... نیستم ، به تمام موارد نقض و مسائل مربوط به اون واقف نیستم، از همین رو از طراحان و دوستان دعوت می کنم توی همین تاپیک مشخصاً حقوقی که مد نظر دارن رعایت بشه و موارد نقض و ضرری که از این نقض متحمل می شن رو به صورت دقیق اعلام کنن تا اون 40 درصد باقی مانده از راهکارهای حقوقی با نظرات شما، تکمیل بشه

خواستم نمونه ای قرار بدم از مثلاً فروش یه قالب، که طراحش چه مولفه هایی رو باید در نظر داشته باشه، ولی فعلا این کار رو نمی کنم تا محدود به چارچوب خاصی نشین، بنابراین لطف کنین هر چیز که فکر می کنین براتون اهمیت داره رعایت بشه، چه زمانی که به شخصی محصولی رو فروختین، یا به عنوان طراح، یا منتشر کننده محصولات رایگان، مثل بعضی ماژول ها که طراحی کردین، بفرمایین

به عنوان هدیه، به آقا دانوش و آقا بهمن و آقا رامتین که مدیون این دوستانم هستم، یه حکم قابل اجرا روی محصول اهدا خواهد شد. ( موسسه حقوقی داوری سیمرغ البرز)

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

سلام

ممنون از لطفی که شما دارید

چند مورد رو ذکر میکنم که البته نظر شخصی بنده هست و ممکنه کمبودهایی داشته باشه.

کپی رایت برای محصولات مجازی در حوزه وب ، فکر میکنم از چند جنبه قابل بررسی هست :

1-

فرض کنید آموزش نصب یا کاربری پرستاشاپ رو بنده به اسم خودم یا به اسم

همین انجمن یا سایت به صورت رایگان ارائه میکنم. خب مشخصه که هدف من راحتی

کاربران سایت و انجمن خودم هست و همچنین درج اسم و آدرس اینترنتی من در این

محصول میتونه باعث جلب مشتری و اعتبار و اعتماد بیشتر بشه و موارد دیگه.

کسی که این محصول رو به نام خودش و با حذف نام و آدرس من منتشر میکنه،

مطمئنا ضرر مستقیم به من نمیزنه ولی از لحاظ مالکیت معنوی بنده متضرر هستم

2-

ممکنه ماژول یا محصولی رو در حوزه برنامه نویسی به صورت کد شده ارائه

کنیم، مطمئنا خارج کردن این محصول از حالت کد شده ، بدون مجوز ما جرم هست

حتی اگه محصول رایگان باشه و یا اون رو خریداری کرده باشند.

3- محصولات

ما برای استفاده در یک آدرس اینترنتی فروخته میشوند و در واقع دارای یک

لایسنس هستند که خریدار میتونه روی یک سایت از این محصول استفاده کنه. حالا

اگه کسی محصول رو بدون لایسنس استفاده کنه و یا با خرید یک لایسنس روی چند

سایت استفاده کنه، موجب خسارت به ما شده و اگه باعث انتشار محصول ما بشه و

اون رو بصورت عمومی منتشر کنه ، خسارت خیلی بیشتر خواهد بود و دقیقا

نمیدونم چگونه میشه میزان خسارت رو تعیین کرد. البته خارج از ایران با این

مسائل به شدت برخورد میشه و به همین دلیل اکثر سایتهای معروف اقدام به کد

کردن محصولاتشون نمیکنند ولی ما در ایران متاسفانه به دلیل فرهنگ پایین و

عدم وجود قوانین و برخوردهای مناسب مجبور به کد کردن اکثر محصولات هستیم.

4-

کپی کردن قالب هم که در ایران امری عادی است و ما مواردی داشتیم که از

قالبهای ایرانی پرستاشاپ کپی برداری شده. برای مثال قالب پکیج دیجیتال شاپ

برای اسکریپن جوملا کپی شده بود که در شاپکیپر هم مطرح کردیم. در این مورد

هم نمیدونم قانون مدونی برای براورد خسارت در ایران وجود داره یا خیر.

5-

در برخی موارد هم ماژولها و برنامه هایی بصورت رایگان و یا تجاری ارائه

میشه که توسط برخی افراد ویرایش و در موارد دیگه استفاده میشه. به عنوان

مثال من میام ماژولی برای بانک ملت میزنم و رایگان یا تجاری ارائه میکنم.

از لحاظ قانون کپی رایت کسی حق نداره بدون اجازه ما این ماژول رو ویرایش

کنه و مثلا برای بانک کشاورزی استفاده کنه. یا باید به ما سفارش بده یا

خودش از پایه اقدام به نوشتن کنه. براورد خسارت این مورد هم کار دشواریه

6- ارائه قالبها و محصولات رایگان ما در سایر سایتها : این مورد هم بدون مجوز ما بارها انجام شده

7-

یکی از مهمترین مسائل سابق ما هم این بود که سایت پرســــتاتولـــز نسخه

1.5 انجمن ما رو سرقت فرموده و تغییر لینکها و اسامی ، به نام خودشون منتشر

کردند که این مساله در شاپکیپر هم اثبات شد و کاربر این سایت از انجمن

شاپکیپر حذف شد.

و احتمالا موارد دیگ ای هم هست که از قلم افتاده

متاسفانه

با وجود همه ادعاهای پلیس فتا ، خودم بارها سایتهای متخلف رو که جرم های

بسیار واضح و مشخصی داشتند و برخی هاشون اصلا در رابطه با پرستاشاپ نبوده

را گزارش کردم ولی دریغ از پیگیری. تنها راه پیگیری مراجعه حضوریه که افراد معمولا فرصت این کار رو ندارند

موفق باشید

لینک به دیدگاه

سلام

1-

2-

3- محصولات

4-

5-

6- ارائه قالبها و محصولات رایگان ما در سایر سایتها : این مورد هم بدون مجوز ما بارها انجام شده

7-

شاپکیپر حذف شد.

متاسفانه

را گزارش کردم ولی دریغ از پیگیری. تنها راه پیگیری مراجعه حضوریه که افراد معمولا فرصت این کار رو ندارند

موفق باشید

سلام خدمت آقا رامتین

ممنون از توضیحات کاملتون

در حال حاضر مشخصاً بند 3 رو خیلی راحت با صرف وقت یک هفته ای می تونیم اجرایی کنیم،

ساده تر بگم که جریان چه جوری هست، من یک قالب یا ماژول از شما طراح می خرم و می یام به 4 نفر دیگه می فروشم، 2 روز دیگه شما متوجه می شی و یه همه مراجع مراجعه می کنین و با لبخند دوستان مواجه می شین!!!

حالا کاری که ما درصدد اجرایی کردن 100 در صد اون هستیم، اینه که وقتی طراح کارش رو دید که داره مورد سوءاستفاده قرار می گیره با مراجعه به اجرای احکام دادگاه، صرفاً ، اجراییه بگیره و اون اجراییه توقیف اموال نقض کننده هست، الان مورد عملی مشابه ، چک هست، فکر می کنم خیلی ها که چکی دارن و برگشت می خوره ، به جای شکایت حقوقی و کیفری و طی مراحل طولانی، می رن و چک رو از طریق اجرای احکام اجرا می ذارن

دقیقاً همین کار رو می خواهیم برای محصولات تولید شده توسط طراح کنیم و خوشبختانه موارد فروش رو (همین بند 3 که مطرح کردین رو) قطعی کردیم، اما موارد دیگه نیاز به بررسی داره

البته همین فروش نیاز به یه پیش شرط داره که توسط فروشنده به عنوان طراح باید رعایت بشه که براورد هزینه احتمالی ضرر مادی هست، یا مثلا براورد هزینه ضرر و زیان مادی( ضرر معنوی اصولاً قابل وصول نیست) که باید حتماً قبل از فروش محصول مورد توافق خریدار و فروشنده قرار بگیره، این مورد قطعی شده و کل مبلغ رو می شه با مراجعه به اجرای احکام وصول کرد، ان شاا... دوستان طراح دیگه هم اعلام نظر کنن ، من هم توی این فرصت بندهای دیگه رو مخصوصاً بند 7 رو ببینم چه کار می شه کرد

لینک به دیدگاه

سلام

1-

2-

3- محصولات

4-

5-

7-

شاپکیپر حذف شد.

متاسفانه

موفق باشید

سلام خدمت آقا رامتین

ممنون از توضیحات کاملتون

در حال حاضر مشخصاً بند 3 رو خیلی راحت با صرف وقت یک هفته ای می تونیم اجرایی کنیم،

ساده تر بگم که جریان چه جوری هست، من یک قالب یا ماژول از شما طراح می خرم و می یام به 4 نفر دیگه می فروشم، 2 روز دیگه شما متوجه می شی و یه همه مراجع مراجعه می کنین و با لبخند دوستان مواجه می شین!!!

حالا کاری که ما درصدد اجرایی کردن 100 در صد اون هستیم، اینه که وقتی طراح کارش رو دید که داره مورد سوءاستفاده قرار می گیره با مراجعه به اجرای احکام دادگاه، صرفاً ، اجراییه بگیره و اون اجراییه توقیف اموال نقض کننده هست، الان مورد عملی مشابه ، چک هست، فکر می کنم خیلی ها که چکی دارن و برگشت می خوره ، به جای شکایت حقوقی و کیفری و طی مراحل طولانی، می رن و چک رو از طریق اجرای احکام اجرا می ذارن

دقیقاً همین کار رو می خواهیم برای محصولات تولید شده توسط طراح کنیم و خوشبختانه موارد فروش رو (همین بند 3 که مطرح کردین رو) قطعی کردیم، اما موارد دیگه نیاز به بررسی داره

البته همین فروش نیاز به یه پیش شرط داره که توسط فروشنده به عنوان طراح باید رعایت بشه که براورد هزینه احتمالی ضرر مادی هست، یا مثلا براورد هزینه ضرر و زیان مادی( ضرر معنوی اصولاً قابل وصول نیست) که باید حتماً قبل از فروش محصول مورد توافق خریدار و فروشنده قرار بگیره، این مورد قطعی شده و کل مبلغ رو می شه با مراجعه به اجرای احکام وصول کرد، ان شاا... دوستان طراح دیگه هم اعلام نظر کنن ، من هم توی این فرصت بندهای دیگه رو مخصوصاً بند 7 رو ببینم چه کار می شه کرد

مطالعه این تاپیک رو بهتون پیشنهاد می کنم

http://www.ir-forum.com/showthread.php?tid=47&pid=60#pid60

سلام مجدد خدمت دوستان مجبور شدم ویرایش نکنم و مجدد پست کنم

برای فروش محصول و حفظ حقوق طراح، با دوستان دو تا محصول رو نگاه کردیم، قالب پلیکان و ماژول ثبت فیش بانکی، چند مورد رو لازم به ذکر که بگم

اگر بخواهیم محصولی طراحی کنیم و به فروش برسونیم و از انتشار بدون اجازه اون به صورت رایگان یا پولی جلوگیری کنم، باید طراح محصول مشخص باشه، موارد نقض حقوق طراح به صورت جداگانه برای هر محصول معین بشه، خساراتی که از این نقض ها متوجه طراح هست تعیین بشه، مشخصات خریدار دریافت بشه ( به جز آدرس سایت)، در صورت امکان از امضاء دیجیتال استفاده بشه( لازم نیست، باشه بهتره، ولی می شه توی متن خود محصول، نه شرایط خدمات، نوشته بشه با خرید محصول تمام موارد یاد شده کپی رایت را خریدار قبول نمود).

چند تا نکته: با توجه به اینکه قانون تجارت الکترونیک فعلی ما ، هنوز خلاءهای زیادی در مورد داده پیام و مسائل مربوط به اون داره، امکان ثبت کد یا سورس محصول وجود نداره و صرفاً می توان به ثبت لوگو و علامت پرداخت که برای تمام محصولات هم هزینه بر هست و هم میسر نیست، عباراتی مانند مشتریان و خریداران موظف به حفظ حقوق کپی رایت محصولات فروشگاه می باشند.

تمامی محصولات سایت تحت قانون کپی رایت بوده و هرگونه سوء استفاده، نال

کردن، کرک کردن و ... باعث تقض حقوق کپی رایت شده و قانونا و شرعا ممنوع می

باشد و پیگرد قانونی خواهد داشت!" واجد وصف حقوقی نیستن، صرفاً تذکر اخلاقی محسوب می شن و بار اثباتی خاصی ندارن، بر روی بعضی محصولات، برای حفظ حقوق طراح، بر روی ضمانت تاکید شده مثل قالب پلیکان، نیاز به طرح آن موارد نیست.

حالا راه حل چیه؟

لطفاً چند خط زیر با دقت بیشتر خوانده شود:

ما دو قرارداد در نظر گرفتیم، یکی "قرارداد ارجاع داوری اختلافات راجع به فروش محصولات طراحی شده انجمن یا شرکت یا سایت" هست، با این توضیح که قراردادی منعقد می کنیم بین موسسه حقوقی داوری سیمرغ البرز مثلا با انجمن، یا اگه شرکت دارین و تمام محصولاتتون رو در قسمت محصولات شرکت ثبت کردین، با شرکت، و یک نسخه از قرارداد رو ضمیمه فروش هر محصول قرار می دین، این قرارداد رایگان هست و شما وجهی بابت بستن قرارداد به ما نمی پردازین!

فایده اش چیه؟ طبق این قرارداد مواردی که طراح دغدغه نقض شدن حقوقش رو داره اعلام می کنه، مشخصاً موارد باید کلی باشد، مثل عدم انتشار به هر عنوان و... مثل لایسنس های سایتهای خارجی، روش فروش، مساعدت تر می شه( نه به صرف وجود قرارداد، بلکه مواردی با ضمانت اجرای حقوقی اعلام می شه که در شرایط فروش هر محصول درج بشه)، انتصاب محصول به طراح امکان پذیر می شه( این مورد بسیار مهم هست، حتماً مشاهده کردین که وقتی به مرجعی شکایت می کنین، که آقا قالب من دزدیده شده، می گن کی گفته این قالب شماست؟ یا موارد دیگه ای که در سایتی اعلام می شه آقا این محصول رو فلان سایت زودتر ارائه داده، پس طراح اونها هستن)، در قرارداد مشخصاً محصولات با مشخصات فنی لازم درج می شه که نام طراح و تاریخ هم داره

دوم قرارداد قرارداد ارجاع داوری اختلافات راجع به فروش محصول خاص هست، مثل ماژول اخبار، این قرارداد هم به صورت رایگان هست، و با فروش هر محصول یک نسخه تکمیل شده به خریدار ارسال می شه، فایده این چیه؟ این کاربردی تر هست، البته وجود هر دو لازم هست، ولی این قرارداد تمام موارد نقض رو در بر می گیره و طراح می تونه با مشاهده موارد نقض، خیلی راحت یه درخواست به موسسه بده و موارد رو اعلام کنه تا موسسه موضوع رو چند روزه بررسی کنه و نظر خودش رو بده

مقایسه شکایت و داوری از نظر زمان: اگر بخواهیم برای موارد نقض به دادگاه و طی مراحل شکایت مراجعه کنیم، زمانی بیش از شش ماه لازم هست، اون هم در صورتی هست که بشه محصول رو به طراح انتساب داد، خریدار مشخص باشه تا موارد ابلاغ به درستی انجام بشه و... ، اما داوری بصورت پیش شرط فروش محصول وجود داره و شما با فروش محصول این مورد رو که بسیار مهم هست اعلام می کنین که اگر اختلافی داشتیم من به داور مراجعه می کنم و شما هم می پذیری، نظر داور به صرف وقت زیاد مثل طی مراحل دادرسی نیاز نداره، با حکم دادگاه نقض نمی شه، قابل اعتراض نیست و نقض ( به جز چند مورد مثل فامیل بودن طرفین اخلاف با داور و... ) هم نمی شه و صدور اجراییه که اصل تمام این ماجراهاست به راحتی ، طی چند روز صادر می شه.

حالا، تمام موارد بالا رایگان هست، به جز حکم داوری که طراح در زمان موارد نقض به داور مراجعه می کنه، قرارداد دوم رو با حکم داوری اشتباه نکنیم، قرارداد دوم صلاحیت داوری دعوا و اختلاف رو به داور داد، حالا اختلاف پیش اومده، طراح می گه از این همه محصولی که طراحی کردم، یکی رو فروختن، اون محصول کارشناسی می شه و حکم لازم داده می شه، و هزینه داوری اخذ می شه، این هزینه زیاد نیست، تعرفه داره مثل کارشناسان رسمی هست، که مثل ضرر و زیان های پیش بینی شده در قرارداد، می شه اون هم جز ضررها از متخلف گرفت.

فکر کنم مشکل بزرگی رو تونستیم حل کنیم، ان شاا...، تا دو سه روز دیگه هر دو قرارداد رو می ذارم هر کدوم از دوستان مایل بودن پر کنن.

لینک به دیدگاه

سلام

ممنون از زحمتی که کشیدید و وقتی که گذاشتید.

موفق باشید

سلام

نمونه قرارداد اول در حال نهایی شدن هست، مجبور شدم پست رو ویرایش کنم، البته به زودی نسخه نهایی شده درج می شه، قرارداد دوم رو می تونین دانلود و مطالعه کنین که توضیح کاملش در پست مربوط هست.

لینک به دیدگاه

سلام

ممنون از زحمتی که کشیدید و وقتی که گذاشتید.

موفق باشید

سلام

نمونه قرارداد اول حاضر شد، توی فایل ورد قرار دادم ، چند جا رو هم با رنگ فونت قرمز مشخص کردم که توضیح هست، لطفاً دانلود کنین و در قسمت های مختلف نظراتتون رو بفرمایین تا یه قرارداد شسته و رفته بشه

اگه محبت کنین فایل حاوی موارد مطرح شده خودتون رو به ایمیل سایت ارسال کنین ممنون می شم [email protected]

هر قسمت هم که نیاز به توضیح داشتین ، جلوش بنویسین، توضیح کامل داده می شه

لینک دانلود:

http://s5.picofile.com/file/8139486492/%D9%82%D8%B1%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%AF_%D8%AF%D8%A7%D9%88%D8%B1%DB%8C.dot.html

سلام مجدد خدمت دوستان

قرارداد دوم کامل شد و موارد نقص هم بر طرف شد

توضیحات لازم درباره این قرارداد:

این قرارداد مربوط به حمایت از حقوق ایجاد شده طراح برای یک محصول هست، با خیال آسوده محصول رو بفروشین!

در صورت نقض حقوق اعلام شده در بند 7 این قرارداد ( که طراحان عزیر می تونن مواردی که ذکر نشده رو اعلام کنن تا افزوده بشه) 4 تا 7 روز کاری اجراییه صادر می شود، پس در صورتیکه حق و حقوق طراح ضایع شد، نهایتاً 7 روزه به ضرر از دست رفته خود می رسد.

در تعیین داور ، شخص حقیقی ( خودم که مدیر عامل موسسه سیمرغ هستم) تعیین شده، تا طراح موقع گرفتن اجراییه معطل استعلام گرفتن موسسه سیمرغ توسط دایره اجرا یا شعبه نشود( مشکل در قرارداد اول این بود که خدا رو شکر حل شد)، البته در سایت موسسه ، مشخصات کامل موسسه به زودی درج می شه

داور مرضی الطرفین یعنی داوری که دو طرف قرارداد به داوری او راضی هستن

قسمت تعهدات طرفین، دارای ضمانت اجراهای حقوقی هست، ولی اگر موردی مد نظر هست اعلام کنین اضافه می شه

در قسمت نشانی طرفین، می تونین، برای طراح ، نشانی سایت خودتون رو اعلام کنین ولی گرفتن مشخصات کامل خریدار ضروری هست، هم برای خوتون هم برای ابلاغ و گرفتن خسارت

لطفاً قرارداد تکمیل شده توسط طرفین رو طراح ، از طریق ایمیل ( [email protected] ) به بنده اطلاع بده تا امضا کنم و در سایت موسسه هم قرار بدم ( داور بعد از توافق طرفین ، به سمت مذکور انتخاب می شه)

لینک دانلود قرارداد

http://s5.picofile.com/file/8139882418/%D9%82%D8%B1%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%AF_%D9%85%D8%AD%D8%B5%D9%88%D9%84.doc.html

سوال دیگه ای هم بود پاسخگو هستم ( قرارداد اول که بیشتر جنبه اعلامی محصولات طراحی شده توسط طراح هست، نه داوری ، در حال اصلاح هست، که به زودی ارائه می شه)

لینک به دیدگاه

ممنونم جناب بهنام

من تاپیک رو خوندم ولی هنوز فرصت نکردم قراردادها رو بخونم.

اگر ممکنه راه های ارتباطی خودتون هم برام بفرستین ممنون میشم

Sent from my Xperia using Tapatalk pro

لینک به دیدگاه

ممنونم جناب بهنام

من تاپیک رو خوندم ولی هنوز فرصت نکردم قراردادها رو بخونم.

اگر ممکنه راه های ارتباطی خودتون هم برام بفرستین ممنون میشم

Sent from my Xperia using Tapatalk pro

سلام آقا دانوش

شماره موبایل توی قسمت هدر قرارداد دوم هست

این شماره هم برای دوستان اگر جوابگو نبودم، توی یه اس ام اس اسمتون رو ارسال کنین، در اولین فرصت تماس می گیرم

شماره دیگه ای هم براتون پ.خ شد

مطالعه این لینک هم به دوستان طراح توصیه می کنم

لینک به دیدگاه

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

در حال بارگذاری

• کاربران آنلاین در این صفحه

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.

• اضافه کردن...